Pomoc Żor w związku z wojną w Ukrainie – podsumowanie działań

Zamieszczamy podsumowanie działań prowadzonych dotychczas przez Urząd Miasta Żory oraz miejskie jednostki organizacyjne, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy (stan na 26 kwietnia br.).

Urząd Miasta Żory

a) Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Gospodarczych (ZKG)

W Żorach zapewnienie doraźnego miejsca zakwaterowania i wyżywienia dla uchodźców odbywa się za pośrednictwem działającego całodobowo Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego funkcjonującego  w ramach Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Gospodarczych. Pozwala to na bieżącą kontrolę posiadanych wolnych miejsc i bezpośrednie kierowanie do poszczególnych Ośrodków osób zgłaszających się indywidualnie, bądź kierowanych do Żor przez Wojewodę. Aktualne miejsca zakwaterowania i wyżywienia:
-  118 miejsc w Amerykańskim Parku Rozrywki Twinpigs
- 53 miejsca w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym MOSiR  w Żorach - Roju,
- 7 miejsc w mieszkaniu przy  Szkole Podstawowej nr 5 w Baranowicach.
Do 20 marca br. wykorzystywanych było także 11 miejsc w Hotelu Kameleon.

Przygotowane są również sale Ochotniczych Straży Pożarnych. OSP Rowień posiada do zakwaterowania od zaraz 10 miejsc noclegowych. Natomiast w pozostałych OSP, w  których znajduje się kuchnia oraz węzeł sanitarny z prysznicem (Rój, Rowień, Rogoźna) możliwe jest – po wyposażeniu ich w łóżka - zakwaterowanie dodatkowo około 80 osób.  Doraźnie możliwe jest również przygotowanie ok. 70 noclegów w halach sportowych w Roju i Rogoźnej.

Łącznie od 25.02.2022 r. w zasobach gminnych zakwaterowanych zostało 436 osób, w tym Twinpigs (334 osoby), MOSiR (84 osoby), Kameleon (11 osób) i ZSP 5 (7  osób). Wykwaterowały się do tej pory 262 osoby, a aktualnie w ośrodkach na terenie Żor przebywają 174 osoby, w tym: Twinpigs (114 osób), MOSiR (53 osoby) i SP 5 (7 osób).  Miasto Żory dysponuje na ten moment 32 wolnymi miejscami.

b) Wydział Polityki Społecznej (WPS)

Wydział zapewnia stałe wsparcie dla uchodźców przebywających w Twinpigs oraz Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym w Roju, poprzez zapewnienie w tych jednostkach pracownika ukraińskojęzycznego, którego zadaniem jest pomoc w załatwianiu bieżących spraw w miejscu zakwaterowania, udzielanie informacji itp. Organizuje też pomoc rzeczową dla osób zakwaterowanych w tych miejscach w zakresie: dostarczania artykułów pierwszej potrzeby, środków higieny osobistej, odzieży itp., zdeponowanych w Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych.

WPS odpowiada też za:
- zapewnienie pomocy medycznej, w tym transportu, w zakresie organizowania wizyty-porady w przychodniach (w tym specjalistycznych), opieki w szpitalu.
- zorganizowania refundowania zakupu środków medycznych przez osoby fizyczne bądź np. organizacje pozarządowe,
- poszukiwanie kwaterunku dla osób ze szczególnymi potrzebami np. z niepełnosprawnościami - 4 rodziny,
- organizowanie transportu w celu przeprowadzenia z jednego miejsca kwaterunku
do innego,
- szeroko pojętą współpracę z wolontariuszami: począwszy od wsparcia w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy zakwaterowanym w ww. miejscach, po wsparcie w udzielaniu pomocy pozostałym mieszkańcom Żor, goszczących uchodźców na terenie naszego miasta np. poprzez udzielanie wszelkich informacji, pomoc w wyposażeniu lokali przeznaczonych
do zakwaterowania obywateli Ukrainy itp.

Wydział rozpatruje wnioski o przyznanie świadczenia pieniężnego za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Do 25 kwietnia br. przyjęto 156 wniosków dotyczących 505 obywateli Ukrainy,

c) Wydział Edukacji (ED)

W Żorach uruchomiono 5 oddziałów przygotowawczych dla obywateli Ukrainy:
- SP 1 (ZSP1) - poziom klas I-III – 25 uczniów
- SP 3 – poziom klas IV-VI – 25 uczniów
- SP 5 (ZSP5) – poziom klas IV-VI – 16 uczniów
- SP 4 – poziom klas VII-VIII – 25 uczniów
- I LO (ZS 1) – poziom klas I-II – 22 uczniów

Od 4 maja br. planowane jest uruchomienie kolejnych oddziałów przygotowawczych:
- SP 17 – poziom klas I-III
- SP 13 – poziom klas VII-VIII

Łącznie do żorskich szkół i przedszkoli od 24 lutego br. zapisało się 223 dzieci z Ukrainy w wieku od 3 do 17 lat. W tym:
- przedszkola: 57 podopiecznych
- szkoły podstawowe: 91 uczniów w oddziałach przygotowawczych i 53 w klasach ogólnodostępnych
- szkoły ponadpodstawowe: 22 uczniów w oddziale przygotowawczym

d) Wydział Promocji, Kultury i Sportu (WPKS)

Wydział nieprzerwanie prowadzi skoordynowaną akcję informacyjną, dotyczącą wsparcia dla Ukrainy oraz uchodźców z tego kraju, którzy przybyli do miasta Żory. Najważniejsze informacje dotyczące tej tematyki zamieszczane są na bieżąco na stronie www.zory.ploraz na FacebookuMiasto Żory. W celu kompleksowego informowania, w tym publikacji komunikatów w języku ukraińskim, powstała także strona internetowa www.zory-ukrainie.pl. Strona została utworzona bezkosztowo, dzięki zaangażowano ZHP Żory. Tłumaczenia tekstów na język ukraiński również pozyskiwane są bez ponoszenia dodatkowych kosztów, dzięki uprzejmości pracownika Infopunktu dla obywateli Ukrainy. W celu dotarcia z informacjami do jak najszerszego grona odbiorów oraz koordynacji udzielania pomocy uchodźcom nawiązano kontakt z administratorem grup na Facebooku „Żory dla Ukrainy- pytania, oferty, prośby, zbiórki itp”. Dzięki tej współpracy udało się pozyskać potrzebne sprzęty i meble dla rodzin z Ukrainy, które otrzymały mieszkania z zasobów mieszkaniowych Miasta.

Nawiązano kontakt z miastem partnerskim Żor w Ukrainie – Tetyjowem. Zwrócono się do władz Tetyjowa z pytaniem, w jaki sposób Żory mogą przyjść im z pomocą. W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo podpisane przez Mera Tetyjowa, z prośbą o przesłanie wskazanych w treści pisma darów (m.in. żywność, agregaty prądotwórcze, materiały opatrunkowe itp). Dzięki wsparciu OSP Żory przeprowadzono zbiórkę darów, które następnie zostały posegregowane, zapakowane na europalety i przewiezione do Tetyjowa. Miasto Żory pokryło też koszty paliwa do ciągnika z naczepą, który dostarczył dary. Przekazano w ten sposób 30 europalet darów, o łącznej wadze około 10 ton. Transport dotarł do Tetyjowa 23 marca. Ponownie zwrócono się do Tetyjowa z pytaniem jakie obecnie są potrzeby w tym mieście. Otrzymano odpowiedź, że potrzebna jest żywność i sprzęt militarny z przeznaczeniem dla żołnierzy. Trwa rozpoznawanie możliwości przekazania tego typu wsparcia. Jednocześnie Miasto Tetyjów przekazało podziękowania w formie filmu dla władz i mieszkańców Miasta Żory.

Dzięki środkom finansowym zebranym podczas koncertu charytatywnego pn. „Wolna Ukraina”, który odbył się w Domu Kultury w Żorach zakupiono bojlery i pompy zapewniające ciepłą wodę oraz inne potrzebne sprzęty (pralki, piły mechaniczne itp), które trafiły bezpośrednio do potrzebujących osób w Ukrainie. Ich dostarczeniem zajęli się wolontariusze współpracujący z Urzędem Miasta Żory. Z tych środków zakupiono też najpotrzebniejsze artykuły do sklepu charytatywnego „DAR”.

e) Wydział Spraw Obywatelskich (SO)

WYDZIAŁ SPRAW OBYWATELSKICH

Ilość nadanych numerów PESEL

1387

w tym w podziale wiekowym:

 

0-2

74

3-6

174

7-14

321

15-18

132

19-60

623

61+

63

wnioski złożone do sądu o opiekuna tymczasowego

22

ilość nadanych Profili Zaufanych

433

f) Miejski Konserwator Zabytków (MZK)

Samorządowi konserwatorzy zabytków we współpracy z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego prowadzą w całej Polsce zbiórkę materiałów dla zabezpieczenia zabytków Ukrainy.

Wysłano już kilkanaście transportów, które dotarły i służą konserwatorom i muzealnikom do prac zabezpieczających. Zapewniony jest stały kontakt z ośrodkami na Ukrainie : Kijowem, Charkowem, a przede wszystkim Lwowem. 

W Żorach zbiórki materiałów odbyły się 5 marca oraz 7-9 marca br. przy siedzibie Muzeum Miejskiego. Zbiórka odpowiada na realne potrzeby służb konserwatorskich, dla których zabezpieczenie zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego jest obowiązkiem.  Zebrano i wysłano do Warszawy, w dwóch transportach: 73 opakowania wełny mineralnej, 60 gaśnic, 13 kocy gaśniczych, 10 płyt OSB , taśmy montażowe i pasy mocujące. Do zbiórki włączyła się MKZ z Raciborza oraz Firmy z Żor, Rybnika, Jastrzębia-Zdroju i Raciborza.

Infopunkt dla obywateli Ukrainy

Infopunkt został uruchomiony 16 marca br. na terenie Centrum Przesiadkowego w Żorach. Działa od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00. Zatrudnione są w nim dwie obywatelki Ukrainy, znające język polski. Infopunkt odwiedza blisko 30 ukraińskich rodzin dziennie plus osoby pobierające tylko ulotki oraz szukający informacji Żorzanie. Pracownicy i wolontariusze udzielają pomocy przy wypisywaniu formularzy, także tych online i kierują do odpowiednich podmiotów na terenie Miasta. Pomagają m.in. w tworzeniu CV w języku polskim oraz kierują do odpowiednich podmiotów spoza miasta, m.in. w celu uzyskania potwierdzenia przekroczenia granicy czy uzyskania pomocy ONZ dla uchodźców.  Prezentują również dostarczone do infopunktu informacje dotyczące oferty organizacji pozarządowych, banków oraz pośredników pracy.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach (MOPS)

Do 26 kwietnia do MOPS wpłynęło 51 wniosków o zasiłek rodzinny i dodatki oraz 2 wnioski o świadczenie rodzicielskie. Wypłacono świadczenia rodzinne na rzecz 6 osób uprawnionych. Wydano 10 decyzji przyznających zasiłek rodzinny.

MOPS rozpatruje też wnioski na jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł na osobę. Dotychczas złożono 635 wniosków, na łączną liczbę uprawnionych do tego świadczenia 1219 osób. Do 26 kwietnia wypłacono świadczenie 696 osobom.

Zorganizowano pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy. Psycholog ukraiński udziela pomocy w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Żorach przy ul. Boryńskiej 13 i w Przedszkolu nr 5. Dotychczas z takiej pomocy skorzystało 22 dzieci i 3 dorosłych.

Objęto też opieką i nadzorem obywateli, którzy sprawują funkcję opiekuna tymczasowego na podstawie postanowienia sądu rodzinnego nad dziećmi ukraińskimi bez faktycznych opiekunów ustawowych. Na dzień dzisiejszy sąd rodzinny wydał 21 postanowień dla 20 opiekunów.

Zapewniono dla 151 dzieci posiłki w formie bezdecyzyjnej na terenie szkół  i przedszkoli.

Powiatowy Urząd Pracy w Żorach (PUP)

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce legalnie, mogą podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce, bez żadnych dodatkowych zezwoleń i rejestracji oświadczeń. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek powiadomienia w ciągu 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy. Do PUP w Żorach wpłynęły 202 takie powiadomienia.

W dalszym ciągu możliwe jest także powierzenie legalnej pracy w trybie dotychczasowym tj. poprzez rejestrację w PUP oświadczenia o powierzeniu pracy. W okresie od 1 marca br. w PUP zarejestrowano 607 oświadczeń w tym 507 dla obywateli Ukrainy.

Oferty pracy zgłaszane do PUP są zamieszczanie w bazie ofert pracy i tłumaczone na język ukraiński. W PUP dostępne są ulotki i informacje w języku ukraińskim. Formularze
do rejestracji są dwujęzyczne.Każdy obywatel Ukrainy może korzystać samodzielnie z Centralnej Bazy Ofert Pracy bez wizyty w urzędzie pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (
http://oferty.praca.gov.pl). Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS). Obywatele Ukrainy przebywający legalnie na terytorium RP mogą zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żorach jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy.

W PUP Żory zarejestrowało się 37 obywateli Ukrainy, z czego 2 osoby skorzystały już ze stażu, 1 osoba została skierowana do pracy w ramach bonu zatrudnieniowego, 1 osoba została skierowana na prace interwencyjne, 1 osoba na roboty publiczne w szkole.

W kwietniu br. na terenie urzędu pracy odbyła się tzw. giełda pracy z firmą Eko Okna. Na 24 maja planowana jest organizacja Targów Pracy i Przedsiębiorczości, na których osoby poszukujące pracy, w tym także obywatele Ukrainy, będą miały możliwość złożenia dokumentów aplikacyjnych oraz odbycia bezpośrednich rozmów z pracodawcami zgromadzonymi w jednym miejscu i czasie.

Zarząd Budynków Miejskich w Żorach (ZBM)

W ZBM na dzień 26 kwietnia br. przyjęto wnioski o udzielenie pomocy mieszkaniowej dla uchodźców z Ukrainy od 10 rodzin. Dla pięciu rodzin przygotowano skierowania do zawarcia umów najmu. Trzy z nich podpisały umowy najmu i już zamieszkują w zasobie gminnym.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach (MOSiR)

Pomoc uchodźcom została udzielona w dwóch płaszczyznach:

1. Pobyt uchodźców

Przygotowane na czasowy pobyt uchodźców z Ukrainy został wszystkie miejsca noclegowe dostępne na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Żorach. Ponadto pomoc obejmuje: całodobowe wyżywienie (stosowne porozumienie z Zakładem Aktywności Zawodowej „Wspólna Pasja”) oraz wszelką pomoc socjalną i psychologiczną.

2. Zajęcia sportowe

MOSiR od 14 marca przygotował ofertę stałych zajęć sportowo rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Do tej pory z oferty skorzystało około 10 osób.

Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ŻCOP)

Od 1 marca ŻCOP uruchomił w swojej siedzibie na os. Sikorskiego 52 punkt pomocy charytatywnej, do którego mieszkańcy naszego miasta przynosili dary dla uchodźców z Ukrainy. Do pomocy zgłosiło się ok. 300 wolontariuszy, którzy zdeklarowali wsparcie w zakresie: dostarczenia odzieży,  żywności, środków higieny i czystości oraz środków medycznych. Dary te trafiły m.in. do magazynu rezerw w Lublińcu  (8 palet) oraz dla uchodźców z Ukrainy, którzy są na terenie naszego miasta w ośrodkach oraz w mieszkaniach osób fizycznych. W działaniach związanychz prowadzeniem i organizacją punktu pomocy brało udział ok. 42 wolontariuszy.  Z pomocy w punkcie skorzystało 374 uchodźców z Ukrainy.

Udostępniono obiekt będący w zasobach ŻCOP, mieszczący się przy ul. Pukowca 8 w Żorach pod bazę noclegową dla uchodźców z Ukrainy.

30 marca uruchomiony został Punkt Wsparcia Charytatywnego „DAR” dla uchodźców z Ukrainy, zlokalizowany przy ul. Moniuszki 6 w Żorach. Punkt otwarty jest w poniedziałki, środy i piątki, w godzinach 15:00-19:00 oraz we wtorki, czwartki i soboty, w godzinach 10:00-14:00. Punkt na bieżąco zaopatrywany jest w podstawowe artykuły spożywcze, środki czystości, odzież oraz środki medyczne.  Punkt jest prowadzony przez Stowarzyszenie „Novare” we współpracy z ŻCOP, przy ogromnym zaangażowaniu wielu wolontariuszy i darczyńców, zarówno z naszego miasta, z innych regionów Polski, jak i z zagranicy.
Od 30 marca do 26 kwietnia z Punktu Wsparcia Charytatywnego „DAR” skorzystało łącznie 1 136 uchodźców z Ukrainy.

Miejski Ośrodek Kultury w Żorach (MOK)

MOK wspierał ukraińskich uchodźców poprzez działalność opiekuńczą w świetlicy dla dzieci na terenie Twinpigs. Codziennie w godz. 10:00-18:00 prowadzone są tam zajęcia opiekuńcze. Zaadoptowane pomieszczenie wyposażono w komputery i drukarkę będące na stanie MOK oraz materiały plastyczne do prowadzenia zajęć. Liczba korzystających zmniejszyła się ze względu na mniejszą ilość rodzin ukraińskich zamieszkujących w hotelu. Codziennie przebywa w niej po ok. kilkanaście do 25 dzieci.

Kino „Na Starówce” zapraszam dzieci, które uciekły z Ukrainy przed wojną na bezpłatne seanse w języku ukraińskim w każdy weekend.

Do grup tanecznych oraz zespołów artystycznych działających pod Miejskim Ośrodkiem Kultury uczęszczają pojedyncze osoby pochodzenia ukraińskiego. Są to dzieci i młodzież w różnym wieku oraz kilka osób dorosłych uczęszczających na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna (MBP)

 

RODZAJ POMOCY

LICZBA KORZYSTAJĄCYCH

UWAGI

DOROŚLI

Język polski od podstaw dla dorosłych

5 grup po 10 osób (średnio)

 

Zakup literatury w języku ukraińskim do zbiorów biblioteki

 

9 słowników i podręczników do nauki j. polskiego;

literatury pięknej brak na rynku

Piknik Jestem Twoim sąsiadem

Skalkulowano dla 300 osób

wydarzenie organizowane przez uczestników projektu Twoja Szansa – Twój Sukces

DZIECI I MŁODZIEŻ

Zajęcia animacyjne

dotychczas odbyło się 14 spotkań, w których wzięło udział 96 osób (zajęcia trwają 3 godziny i więcej)

 

ponadto 6. tych samych dzieci korzysta codziennie z komputerów w Strefie Dzieci

zajęcia plastyczne i techniczne; zajęcia sensoryczne; zabawy muzyczne; zabawy z chustą animacyjną Klanza; zabawy z klockami Jenga; składanie tangramów; malowanie buzi; magiczny dywan; gry i puzzle; książki sensoryczne i interaktywne

Strefa Młodych

dotychczas odbyły się 4 spotkania, w których wzięło udział 9 nastolatków

podstawy projektowania modeli 3D; gry planszowe; Do It Yourself; gry na xBox i komputerach

Zajęcia z językiem polskim

dotychczas odbyło się 8 spotkań, w których wzięło udział 61 dzieci

uczenia słówek i prostych zwrotów poprzez zabawę (wiek: 6-10 lat)

Seans filmowy dla dzieci i młodzieży

brak chętnych

filmy familijne w języku ukraińskim lub rosyjskim

Strefa Multimediów

Korzysta 4 dzieci 

Wirtualna rzeczywistość - okulary VR ; zabawa robotami Photon; gry i rozgrywki na komputerach i laptopach

Zajęcia z wolontariuszami europejskimi adresowane do całej społeczności Żor z uwzględnieniem uchodźców

jak dotąd brak chętnych wśród uchodźców

Przykłady zajęć:  Wspólne odrabianie lekcji z angielskiego, Porozmawiajmy po angielsku - rozmówki angielskie, DIY Zrób swoją biżuterię, Dobrze się składa - wspólne granie, Upcycling i szycie, Warsztaty kreatywne, Warsztaty tworzenia filmów i inne

Zakup literatury w języku ukraińskim do zbiorów biblioteki

 

19 książeczek dla dzieci

Muzeum Miejskie w Żorach

Muzeum umożliwiono bezpłatne zwiedzanie dla uchodźców z Ukrainy. Zwiedzający mają możliwość oprowadzenia w języku rosyjskim. Do tej pory z tej możliwości skorzystało ok. 30 osób.

Dla dzieci przebywających w Twinpigs przygotowano zajęcia edukacyjne na terenie Muzeum. Jednorazowo można przyjąć grupę 20 – 25 dzieci w wieku od przedszkolnego wzwyż.

 

Państwowa Straż Pożarna (PSP) i Ochotnicza Straż Pożarna w Żorach (OSP)

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej Żory wraz z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi zorganizowała zbiórkę sprzętu, który został przekazany strażakom z Ukrainy. Przekazano m.in. 42 ubrania specjalne, 9 par butów, 9 hełmów, pompę do wody zanieczyszczonej oraz 21 odcinków węży strażackich.

Strażacy PSP Żory pełnią służbę w Katowicach rozwożąc uchodźców po terenie województwa do miejsc zakwaterowania, jak również wykonują kursy na granice PL/UKR. Pojazdy PSP i OSP wykorzystywane są także do przewozu rzeczy zebranych dla uchodźców.

25 lutego OSP w Żorach ogłosiła, że organizuje zbiórkę dla mieszkańców Ukrainy. Od 28 lutego w remizie przy ul. Fabrycznej został zorganizowany magazyn darów, do którego mieszkańcy zaczęli przynosić ogromne ilości żywności, środków higieny, ubrań (w tym koce, śpiwory) oraz leków. Wszystkie otrzymane rzeczy zostały posegregowane i spakowane w kartony, aby umieścić je na paletach i ułatwić dalszą logistykę. W trakcie zbiórki do remizy trafiło kilka samochodów dostawczych ww. darów z okolicznych sklepów. W budynku OSP odbywało się sortowanie otrzymanych darów. 4 marca pierwsze dziesięć palet zostało przetransportowane do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Lublińcu. W ciągu kilku kolejnych dni do remizy OSP Żory trafił transport darów z Włoch – łącznie 33 palety, które należało posegregować i ponownie spakować przed dalszym ich wysłaniem do potrzebujących.

OSP  Żory od samego początku koordynowała zbiórkę, rozładunki oraz załadunki darów, których przez cały okres jej trwania przez ręce strażaków i innych osób pomagających w tym przedsięwzięciu (uczniów, mieszkańców, funkcjonariuszy Policji) przewinęło się łącznie kilkadziesiąt ton. 28 marca z remizy OSP Żory pojechał do Siemianowic Śląskich transport leków - tam został dokładnie sprawdzony i zbiorczym transportem odesłany na Ukrainę.

27 lutego OSP Rój rozpoczęła zbiórkę darów, gdzie mieszkańcy przynosili żywność, ubrania, środki czystości, środki higieny osobistej oraz wózki i zabawki dla dzieci. Materiały te były bezpośrednio przekazywane potrzebującym, a także wg potrzeb przewożone do ŻCOP, OSP Żory, Miasteczka Westernowego i do sklepu charytatywnego „DAR SERCA” przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Żorach-Roju. Zbiórka w OSP Rój została zakończona w momencie pojawienia się potrzeby przygotowania miejsc noclegowych dla uchodźców. Druhowie tej OSP zaangażowali się również w pomoc w przygotowaniu miejsc noclegowych w budynku byłego przedszkola w dzielnicy Baranowice oraz w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym MOSiR Żory.

Jednostki OSP (Rowień, Kleszczów, Rój i Rogoźna) zostały wyznaczone jako awaryjne miejsca zakwaterowania uchodźców. Do tej pory w sali OSP Rowień przygotowanych zostało
10 miejsc, a pozostałe OSP czekają na wyposażenie. Póki co nie nocują tam uchodźcy.

 

Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach (MZOZ)

MZOZ w Żorach Sp. z o.o., udziela bieżącej pomocy medycznej obywatelom Ukrainy. Świadczenia medyczne realizowane są w zakresie porad ambulatoryjnych, porad w ramach POZ , diagnostyki oraz leczenia szpitalnego w tym porodów. 

Opieką zdrowotną w MZOZ zostało objętych 125 obywateli Ukrainy. Z tego 100 osób w szpitalu, a 25 osób w przychodni.