Procedura kierowania dziecka

do młodzieżowego ośrodka socjoterapii i młodzieżowego ośrodka wychowawczego

 

 

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii -  typ placówki rewalidacyjna

MOS przeznaczony  jest dla dzieci  i  młodzieży,  które  z  powodu  zaburzeń  rozwojowych, trudności w uczeniu się i zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym są zagrożone niedostosowaniem społecznym i wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i socjoterapii.

Od 1 września 2012 r. w skład młodzieżowego ośrodka socjoterapii wchodzi co najmniej  jedna ze szkół: szkoła podstawowa specjalna, gimnazjum specjalne lub szkoła ponadgimnazjalna specjalna.
W uzasadnionych przypadkach może funkcjonować MOS, który nie zapewnia całodobowej opieki wychowankom. Do zadań MOS należy eliminowanie przyczyn i przejawów zaburzeń zachowania oraz przygotowanie wychowanków do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi.

 

1. Warunkiem skierowania dziecka do młodzieżowego ośrodka socjoterapii jest posiadanie aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Orzeczenia są wydawane przez poradnie psychologiczno - pedagogiczne na wniosek rodziców/prawnych opiekunów.

2. Rodzice / prawni opiekunowie składają wniosek do Prezydenta Miasta w Wydziale Edukacji Urzędu  Miasta Żory, ul. Rynek 9, pok. 209 o skierowanie dziecka do wybranego przez siebie MOS.

3. Do wniosku należy dołączyć :

- orzeczenie o potrzebie kształcenia

- dokumentację stanu zdrowia dziecka (karta zdrowia, karta szczepień)

- skrócony odpis aktu urodzenia

- odpis arkusza ocen

- ostatnie świadectwo szkolne

- poświadczenie zameldowania

- dokument potwierdzający status opiekuna prawnego dziecka - dotyczy opiekunów prawnych

 

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawcze - typ placówki resocjalizacyjna

MOW przeznaczone są dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji jako resocjalizacyjno-wychowawcze, a dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim jako resocjalizacyjno-rewalidacyjne.

Do zadań MOW należy eliminowanie przyczyn i przejawów niedostosowania społecznego oraz przygotowanie wychowanków do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi.

 

Rekrutacja

Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze przeznaczone są wyłącznie dla młodzieży, wobec której Sądy Rodzinne i Nieletnich zastosowały (w trybie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich) środek wychowawczy w postaci umieszczenia w MOW.

 

 

Wyszukaj ośrodek https://www.systemkierowania.ore.edu.pl/placowka

 

Do pobrania wniosek