Sprawozdanie z pracy

 

Ośrodka Interwencji Kryzysowej

 

w Żorach
za 2009 r.

I.

Korzystający z OIK

Po wielozakresową pomoc psychologiczną do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Żorach zgłosiło się
521 osób ( w 2008 roku 433 osoby)

w tym :

  • 316 kobiet (w 2008 r. - 285 kobiet)
  • 139 mężczyzn ( w 2008 r. - 148 mężczyzn)
  • 66 dzieci

w tym :

  • 55niepełnosprawnych ( w 2008 r. - 25 niepełnosprawnych)

w tym:

·         Pracujący – 233

·         Niepracujący -129

·         Dzieci i młodzież ucząca się 88

·         Emeryci renciści 71

 

W 2009 roku w siedzibie ośrodka przyjmował również prawnik. Porady te finansował MOPS Żory – dane dostępne w sprawozdaniu MOPS Żory

 

II.

Sposób kierowania do OIK

  • 361 osób zgłosiło się samych
  • 77 osób zostało zgłoszonych przez najbliższą rodzinę
  • 76 osoby zgłosiły instytucje
  • 7 inni

 

III.

Wiek osób zgłaszających zawierał się w przedziale:

·         do 13 roku życia – 50 osób ( w 2008 r. - 41 osób)

·         od 14 do 18 roku życia – 29 osób ( w 2008 r. - 35 osób)

·         od 19 do 25 roku życia – 69 osoby ( w 2008 r. - 51 osoby)

·         od 26 do 35 roku życia – 151 osób ( w 2008 r. - 132 osób )

·         od 36 do 45 roku życia – 107 osób ( w 2008 r. - 63 osób)

·         od 46 do 55 roku życia – 99 osób ( w 2008 r. - 76 osób)

·         Powyżej 56 roku życia – 16 osób ( w 2008 r. - 35 osób )

 

IV.

Formy pomocy psychologicznej

w tym :

Terapia indywidualna

w 2009 r. – 106 osób ( w 2008 roku -101 osób)

Terapia rodzinna w tym małżeńska

W 2009 r. – 24 rodziny ( w 2008 r. – 14 rodzin )

Warsztaty dla rodziców „Szkoła dla rodziców”

W 2009 r. – 6 rodzin ( w 2008 r. - 7 rodzin )

Interwencje w terenie – 18 rodzin

 

 

V.

Najczęstsze problemy osób zgłaszających się o pomoc w 2009 roku:

  • Przemoc –145 osób ( w 2008 r. – 88 osób )
  • Zaburzenia psychiczne, nerwice, depresje, różnego rodzaju zaburzenia –95 osób
    ( w 2008 r. – 114 osób )
  • Sytuacje kryzysowe – 91 osób ( w 2008 r. - 14 osób )
  • Różnego rodzaju konflikty, w tym głównie rodzinne – 52 osoby ( w 2008 r. – 90 osób)
  • Uzależnienia – 48 osób ( w 2008 r. – 54 osoby )
  • Problemy opiekuńczo – wychowawcze – 41 osób
  • Inne - 49 osób np. żałoba, trauma, mobbing, niepełnosprawność, samotność, ubóstwo i bezrobocie, próby samobójcze, choroba przewlekła itp.

 

W 2009 r. zdecydowanie wzrosła liczba osób korzystających z pomocy ośrodka z powodu przemocy w rodzinie. Problem ten wysunął się na plan pierwszy. Zdecydowały o tym dwa czynniki. Po pierwsze, większa świadomość społeczna, iż zjawisko przemocy jest przestępstwem ( od 2008 r. realizowany jest lokalny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie naszego miasta ) a także to, że wzrosła ilość rodzin objęta programem korekcyjno – edukacyjnym dla sprawców przemocy domowej. Te działania pozwalaj lepiej diagnozować to zjawisko w Żorach a tym samym pomoc niesiona osobom uwikłanym w przemoc jest skuteczniejsza i szybsza. W ośrodku został także zatrudniony specjalista do spraw przemocy domowej.

 

VI.

Hostel

 

Ze schronienia w Hostelu Ośrodka Interwencji Kryzysowej skorzystało :

·         50 osób, w tym 29 dzieci (w 2008 roku 31 osób, w tym 17 dzieci )

 

W 2009 r. schronienie w Hostelu OIK znalazło:

  • 14 kobiet z powodu przemocy domowej ( razem z 18 dziećmi),
  • 2 osoby z uwagi na bezdomność ( razem z 1 dzieckiem),
  • 3 osoby z powodu kryzysu (razem z 8 dzieci)
  • 2 osoby z powodu zdarzenia losowego – pożar domu ( razem z 2 dzieci),

 

Na dzień 31 grudnia 2009 r. w Hostelu nadal przebywa 15 osób ( w tym 10 dzieci).

 

Po opuszczeniu Hostelu:

  • 1 osoba otrzymała mieszkanie socjalne z zasobów gminy,
  • 10 osób powróciły do domu rodzinnego ( ich sytuacja rodzinna się rozwiązała na tyle, iż mogły powrócić do swojego miejsca zamieszkania)
  • 5 osób się usamodzielniło w nowych miejscach zamieszkania,

W trakcie pobytu w Hostelu jego mieszkanki korzystają z różnych form pomocy oprócz schronienia:
tj. pomocy materialnej np. w formie wyżywienia i zasiłków celowych, pomocy w postaci pracy socjalnej, pomocy psychologicznej dla siebie i dzieci a także pomocy prawnej.

Największym utrudnieniem w całkowitym usamodzielnieniu mieszkanek Hostelu jest nadal brak możliwości zamieszkania poza Hostelem. ( większość z nich oczekuje na mieszkanie socjalne ). Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż matki te mają ograniczone możliwości podjęcia pracy z uwagi na posiadanie małych dzieci oraz na brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Tak więc ich długotrwały pobyt w placówce jest koniecznością mimo, iż społecznie mogłyby dawno się usamodzielnić.

 

VII.

Telefon zaufania

 

w 2009 roku udzielono 48 porad. Dzwonią głównie mieszkańcy Żor. Telefon jest bezpłatny i działa codziennie od 18.00 – 22.00. Główne problemy to uzależnienia i kryzys sytuacyjny.

 

VIII Żywienie

 

W 2009 r. OIK przygotował 10142 całodobowych, gorących posiłków, z których skorzystało 86 osób – głównie starszych i niepełnosprawnych. Ponadto wydano 808 samych obiadów z których skorzystało 11 osób. Ze stołówki OIK skorzystało także 30 mieszkańców Hostelu. Koszt tych posiłków w ogromnej większości był pokrywany przez MOPS. Tylko 18 osób ponosiło częściową lub pełną odpłatność. Stawka żywieniowa za śniadanie, kolację i obiad w 2009 roku wynosiła 6.00 zł. W OIK wydawane są także w razie potrzeby „bony żywnościowe”. W 2009 r. z tej formy pomocy skorzystało 38 rodzin. Łącznie zrealizowano 88 bonów ( znaczny wzrost do roku 2008 - 44 bony). Kuchnia przygotowuje także codziennie w dni robocze posiłki dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej MOPS na Os. Pawlikowskiego. Ponadto nadal wydawane są zupy dla osób bezdomnych od poniedziałku do soboty. Wydano 4163 posiłki – zupy ( wzrost do 2008 r. - 3182 ). W zależności od pory roku systematycznie chodzi od 10 do 18 osób bezdomnych.

 

IX.

Pozostała działalność

 

W 2008 r. OIK realizował między innymi zadania związane z :

1.      Krajowym Programem Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. W 2009 r. otrzymaliśmy środki w formie dotacji na ten cel a konkretnie na realizację programów korekcyjno – edukacyjnych dla sprawców przemocy domowej. Do programu zostało skierowanych przez SR w Żorach 34 skazanych. Odbywał się on w dwóch edycjach – wiosennej i jesiennej. Program ukończyło 13 sprawców. Program obejmował zajęcia grupowe i indywidualne. Będzie on kontynuowany w 2010 roku.

2.      Programem Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2006 – 2008 r na terenie Miasta Żory. W ramach realizacji tego programu OIK między innymi zorganizował część II szkolenia pt. „Budowanie partnerstwa lokalnego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie Miasta Żory” dla przedstawicieli różnych instytucji związanych na co dzień z przemocą domową między innymi dla pracowników socjalnych, kuratorów, dzielnicowych, pedagogów itp. Szkolenie to zorganizowano we współpracy z COP-em i Wydziałem Spraw Społecznych UM Żory. W ramach tego programu zorganizowaliśmy konkurs na pracę plastyczną pod hasłem „ Dziecka dzieciństwo płynie radośnie, bo bez przemocy rośnie” i plakat pod hasłem „ Jeśli przemoc jest w rodzinie to miłość w niej ginie” - wśród uczniów żorskich szkół i przedszkoli. Zwycięska praca została wykorzystana jako projekt na miejskie bilbordy, które promowały ogólnopolską akcję „16 dni przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie Miasta Żory”.

 

X.

Współpraca z instytucjami

 

Niezbędnym warunkiem szybkiej i skutecznej pomocy udzielanej klientom ośrodka jest interdyscyplinarność działań czyli rozłożenie ich na profesjonalistów z różnych dziedzin. Dlatego też ośrodek przywiązuje dużą wagę do współpracy z innymi instytucjami, służbami społecznymi a także organizacjami pozarządowymi, które także w centrum swoich zainteresowań mają niesienie pomocy osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Partnerami strategicznymi naszej pracy są między innymi ; MOPS, Policja, Sąd Rejonowy ( szczególnie kuratorzy ) oraz pedagodzy szkolni.

 

Grupa AL - ANON

Grupa na charakter grupy otwartej. Al. – Anon „ Przebudzenie” jeden raz w miesiącu organizuje miting otwarty, na który może przyjść każdy kto chce się czegoś dowiedzieć jak żyć w rodzinie, w której występuje problem alkoholowy. Grupa ta skupia kilkanaście osób, głównie kobiet. Dzięki tym spotkaniom na terenie naszej placówki możemy bezpośrednio kierować tam osoby wymagające takiej formy pomocy.

 

 

 

Grupa anonimowych alkoholików „BARIERA”

Grupa na terenie ośrodka prowadzi spotkania, mitingi oraz grupę terapeutyczną. Ośrodka Interwencji Kryzysowej zgłasza się wiele osób mających problem alkoholowy. Możemy w ten sposób części zaproponować taką właśnie formę pomocy.

 

Punkt konsultacyjny ds. Narkomanii

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej ma swoją siedzibę Punkt Konsultacyjny ds. Narkomanii prowadzony przez Oddział Stowarzyszenia Chrześcijańska Misja Społeczna TEEN CHALLENGE. Punkt ten jest finansowany ze środków gminy. Udziela pomocy w formie poradnictwa i terapii osobom uzależnionym głównie od narkotyków a także ich bliskim głównie rodzicom. Prowadzi także szeroką działalność profilaktyczną na terenie szkół. Dzięki tej współpracy placówka nasza jest w dużej mierze odciążona od pracy z osobami mającymi problem z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu.

 

Punkt pracy pracowników socjalnych MOPS

Na terenie OIK znajdują się trzy punkty pracy socjalnej. Na szczególną uwagę zasługuje nowo utworzony punkt MOPS do spraw przemocy w rodzinie. Jest to szczególnie cenna inicjatywa z uwagi na możliwość pracy z rodziną, w której występuje przemoc także w terenie. Pracownicy OIK nie mają delegacji do tego typu działań.

 

Na bieżąco współpracujemy z Policją, Sądem Rodzinnym, Prokuraturą a także z COP-em.

Szczególnie ważna jest dla nas współpraca z Policją w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Kontaktujemy się w tym zakresie z poszczególnymi dzielnicowymi. Zgłaszamy także prośby o interwencję w rodzinach, co do których mamy uzasadnione podejrzenie występowania przemocy. Ciągłe jeszcze współpraca ta jest jednak zbyt ograniczona szczególnie w zakresie procedury związanej z ‘Niebieską Kartą”.

 

Na terenie OIK odbywały się także spotkania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych a także funkcjonował punkt terapeutyczny dla osób uzależnionych od alkoholu finansowany ze środków gminy.

 

XI.

Sponsoring

 

Pozyskaliśmy sponsoring od firm i osób fizycznych na paczki świąteczne dla dzieci mieszkanek Hostelu. Najaktywniejszymi sponsorami okazali się ; Oddział Stowarzyszenia Chrześcijańska Misja Społeczna TEEN CHALLENGE, Pani Maria Motyka, Pani Augustyna Kapa, oraz dzieci z Przedszkola nr 22 i Zespołu Szkół Specjalnych.