STAŻ DLA BEZROBOTNYCH


Jaki jest cel skierowania na staż?
oznacza nabywanie umiejętności praktycznych do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z organizatorem stażu.
Odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy Starostą z upoważnienia, którego działa Dyrektor PUP a organizatorem, według określonego programu


Kto może otrzymać skierowanie na staż?

  • bezrobotny do 25 roku życia

  • bezrobotny do 27 roku życia (w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej)

  • bezrobotni długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego lub kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka

  • bezrobotni powyżej 50 roku życia

  • bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego

  • bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej 1 dziecko do 18 roku życia

  • bezrobotni, którzy po dobyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia

  • bezrobotni niepełnosprawni


Ile może trwać staż?
Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy; (aby umożliwić jak największej liczbie osób skorzystanie ze stażu PUP preferuje 6 miesięczny okres stażu).

Jakie uprawnienia przysługują osobie odbywającej staż?

Skierowana do odbycia stażu osoba bezrobotna świadczy pracę w pełnym wymiarze czasu pracy zgodnie z programem stażu, pobierając w zamian w Powiatowym Urzędzie Pracy stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych.

Czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych (Starosta może wyrazić zgodę na realizację stażu w niedziele i świeta, w porze nocnej lub w systemie pracy zmianowej, o ile charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy).
Bezrobotnemu odbywającemu staż przysługuje prawo do okresów odpoczynku na zasadach przewidzianych dla pracowników.

Na wniosek bezrobotnego odbywającego staż pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Za dni wolne przysługuje stypendium. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest obowiązany udzilić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.

Bezrobotny skierowany do odbycia stażu sporządza sprawozdanie z przebiegu stażu zawierające informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych. Po zakończeniu stażu Starosta wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu na podstawie sprawozdania bezrobotnego o przebiegu stażu.

Nadzór nad odbywaniem stażu sprawuje PUP, natomiast pracodawca wyznacza opiekuna bezrobotnego odbywającego staż, który udziela bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań oraz poświadcza podpisem prawdziwość informacji zawartych w sprawozdaniu bezrobotnego.
Opiekun bezrobotnego odbywającego staż może jednocześie sprawować opiekę nad nie więcej niż 3 osobami bezrobotnymi odbywającymi staż.

Podstawowe informacje dla pracodawcy:

  • Organizatorem stażu mogą  być pracodawcy, a także rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub pełnoletnie osoby fizyczne, zamieszkujące i prowadzące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gosodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzące dział specjalny produkcji rolnej, o której mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
    Ogranizatorem stażu mogą być również przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.
  • O współpracę w ramach aktywizacji bezrobotnej młodzieży mogą ubiegać się tylko organizatorzy nie posiadający zaległości wobec Budżetu Państwa (ZUS i US), natomiast najwyżej oceniane są wnioski organizatorów, którzy po zakończonej umowie stażowej stworzą miejsce pracy dla skierowanego bezrobotnego.


Organizator podpisujący umowę na staż:
-
nie kieruje bezrobotnych na badania lekarskie mające na celu stwierdzenie zdolności do pracy,
-
nie zawiera ze skierowanym bezrobotnym umowy o pracę,
-
przez okres trwania stażu pracodawca nie ponosi kosztów związanych z zatrudnieniem bezrobotnego (tzn. kosztów wynagrodzenia, składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne),
-
po zakończeniu stażu organizator powinien zatrudnić bezrobotnego, który odbył staż.

 W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów, wnioskodawca zostaje powiadomiony o rozpatrzeniu wniosku
i podjętej decyzji.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje podpisanie umowy
z Powiatowym Urzędem Pracy
i skierowanie bezrobotnych.

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE UDZIELANE SĄ W POKOJU NR 8

 

PUP Żory