Osoba samotna ze względu na wiek, stan zdrowia lub z innych powodów potrzebuje opieki, może otrzymać wsparcie w formie usług opiekunczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Podstawowe usługi opiekuńcze obejmuja pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych (np. zakupy, przygotowanie posiłku), opiekę higieniczną, zalecaną przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości kontakt z otoczeniem.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są usługami, które dostosowane są do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzeń lub niepełnosprawności, a świadczone są przez osoby ze specjalistycznymi przygotowaniami.

W sprawie otrzymania pomocy w formie usług opiekuńczych należy zgłosić się do MOPS lub placówki MOPS w miejscu zamieszkania.

Wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia uzasadniające korzystanie z usług opiekuńczych i zalecaną przez lekarza pielęgnację. Na zaświadczeniu powinny znajdować się takie informacje jaka pomoc i na ile godzin dziennie jest potrzebna.. po zgłoszeniu pracownik socjalny z MOPS odwiedza osobę oczekującą pomocy w jej mieszkaniu i przeprowadza tzw. wywiad środowiskowy. Wzór wywiadu środowiskowego określa Rozporządzenie Ministra Pracy z 18 kwietnia 2001 r. w sprawie wywiadu środowiskowego, rodzinnego ... (Dz U. 114 poz. 1219 z 2001r), którego celem jest między innymi ustalenie położenia materialnego podopiecznego.
Od wyników wywiadu zależy ustalenie wysokości do jakiej- opłaty za usługi pokrywane będą przez MOPS a do jakiej przez podopiecznego lub jego rodzinę.  O pomoc może starać się także rodzina osoby wymagającej opieki, jeżeli nie jest ona w stanie zapewnić pomocy bliskiej osobie.