Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Żorach informuje, że zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo budowlane od dnia 1 stycznia 2009 r. niezbędnym załącznikiem do zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku lub wniosku  o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku będzie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.

 

Podstawa prawna: art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo budowlane

 

<>

Świadectwo charakterystyki energetycznej, to wydany przez upoważnionego specjalistę (zwanego audytorem sporządzającym świadectwa charakterystyki energetycznej) dokument, który określa wielkość rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia. W świadectwie charakterystyki energetycznej określa się wielkość zapotrzebowania na energię wynikającą z przeznaczenia i standardu budynku oraz jego systemów instalacyjnych, czyli na podstawie stałych i obiektywnych cech, nie zaś na podstawie zużycia energii, które może ulegać istotnym zmianom w zależności od sposobu użytkowania i zwyczajów użytkowników. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat. Nowe świadectwo należy sporządzić po upływie owych 10 lat lub, gdy w wyniku przebudowy lub remontu ulegnie zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera:

  1. Podstawowe dane dotyczące budynku,

  2. Wielkość energii niezbędnej na potrzeby: ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków niemieszkalnych także energii na potrzeby oświetlenia,

  3. Wskaźniki porównawcze budynku analizowanego z budynkiem referencyjnym (teoretycznym), który cechuje się takimi samymi parametrami zbudowany zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami techniczno – budowlanymi.

  4. Wytyczne i wskazania możliwych usprawnień dla obniżenia zapotrzebowania energii.

Cele wprowadzenia świadectw charakterystyki energetycznej

Podstawowym zamierzeniem wprowadzenia świadectw charakterystyki energetycznej jest zachęcenie inwestorów do projektowania budynków energooszczędnych oraz poprawy cech energetycznych budynków już istniejących. Kolejnym zamierzeniem ustawodawcy jest uczynienie ze świadectwa charakterystyki energetycznej elementu stanowiącego o zwiększeniu lub zmniejszeniu atrakcyjności przy wynajmie lub sprzedaży budynków.

Nadto, obowiązek wprowadzenia certyfikatów jakości energetycznej budynków w krajach członkowskich Unii Europejskiej wprowadzony został Dyrektywą 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego I Rady Europy dotyczącej jakości energetycznej budynku w terminie do 4 października 2006 r. z możliwością wydłużenia terminu o dodatkowe 3 lata w krajach nie posiadających wykwalifikowanych ekspertów niezbędnych do wdrożenia Dyrektywy. Polska skorzystała z możliwości wydłużenia terminu o 3 lata, dlatego termin, od którego obowiązywać będą owe regulacje zakreślony został na 1 styczeń 2009 r.

Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt a ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz. U. Nr 191, poz. 1373) obowiązkowi sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej podlega każdy budynek oddawany do użytkowania oraz budynek podlegający zbyciu lub wynajmowi. W przypadku budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiącymi samodzielną całość techniczno-użytkową, przed wydaniem lokalu mieszkalnego lub takiej części budynku osobie trzeciej, sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego lub części budynku. W przypadku budynków ze wspólną instalacją grzewczą świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się wyłącznie dla budynku, a w innych przypadkach także dla lokalu mieszkalnego najbardziej reprezentatywnego dla danego budynku.

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawierające nieprawdziwe informacje o wielkości energii jest wadą fizyczną rzeczy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) o rękojmi za wady.

Z obowiązku posiadania świadectw charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki:

1) podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,

2) używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej,

3) przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata,

4) niemieszkalnych służących gospodarce rolnej,

5) przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok,

6) mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,

7) wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Infrastruktury