Czyhające zagrożenia - upały i powodzie

   UPAŁY:

Upały stanowią poważne zagrożenie dla życia. Skwar może wywołać udar słoneczny, który z kolei może być przyczyną zgonu. Warto zapoznać się z zaleceniami, które mogą uratować nam życie.

Według umownych polskich kryteriów dzień upalny występuje wówczas, gdy maksymalna temperatura dobowa osiąga wartości wyższe niż 30oC. Absolutne maksimum temperatury dla Polski może osiągać 40oC. Po wojnie najwyższa temperatura 39,5oC wystąpiła w Słubicach, 30 lipca 1994 r. Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny.

 Objawami oparzenia słonecznego są zaczerwienienie i pieczenie skóry, możliwe swędzenie, gorączka, ból głowy. Pierwsza pomoc: należy wziąć chłodny prysznic i zmyć olejki (kremy). Miejsca oparzone polewajmy dużą ilością zimnej wody. Jeśli na skórze występują pęcherze, trzeba zrobić suchy, sterylny opatrunek i skorzystać z pomocy medycznej.

 Natomiast objawy przegrzania są następujące: osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza nóg i brzucha), utrata przytomności.

 

 

Przygotujmy się na wystąpienie gwałtownego ocieplenia. Najważniejsze zalecenia:

  • ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu, zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni;
  • regularnie pić duże ilości wody;
  • utrzymywać chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia, stosować żaluzje w drzwiach i oknach;
  • ograniczać przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu;
  • nosić okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.

POWODZIE:

Jednym z najgroźniejszych żywiołów, który powoduje największe statystycznie straty ludzkiego dobytku, jest woda. Doświadczenia ostatnich lat dowodzą, że zagrożenie powodzią może wystąpić praktycznie wszędzie. Groźne są nie tylko duże rzeki, ale także intensywne opady oraz niewielkie cieki wodne. Powinniśmy wyciągnąć następujący wniosek: musimy nauczyć się żyć z podobnymi zdarzeniami.

Powodzie opadowe (deszczowe) - mogą pojawiać się w różnych rejonach Polski i są spowodowane mniej lub bardziej intensywnymi opadami deszczu. Najgroźniejsze, głównie ze względu na szybkość powstawania i przemieszczania się, są wezbrania na rzekach górskich i podgórskich. Zdarza się, że nawet niewielkie opady, mogą stanowić poważne zagrożenie powodziowe, gdy są poprzedzone okresem deszczowym.

 

Po ogłoszeniu stanu pogotowia lub alarmu, a także w czasie powodzi należy:

  • słuchać komunikatów radiowych i telewizyjnych. Nie wracajmy do domu, dopóki nie będziemy mieli pewności, że jest to bezpieczne;
  • stosować się do zaleceń, przekazywanych przez lokalne władze odnośnie sposobu postępowania;
  • przygotować w części budynku nienarażonej na zalanie zapasy, umożliwiające przetrwanie: w postaci żywności, wody pitnej, apteczki pierwszej pomocy z podstawowymi lekami, awaryjnego oświetlenia i przenośnego radia z zapasowymi bateriami, butli gazowej itp.;
  • przygotować się do ewentualnej ewakuacji: zapakować dokumenty i najcenniejsze części dobytku;
  • jeśli jest taka potrzeba lub wydane zostało zalecenie, odciąć dopływ energii elektrycznej i gazu do budynku;
  • w miarę możliwości zapobiegać tworzeniu się atmosfery paniki, bądźmy rozsądni, zachowajmy trzeźwość umysłu - to połowa sukcesu.

W czasie wystąpienia zagrożenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział Katowice (bezpłatnie) udostępnia dane meteorologiczne na stronie internetowej www.imgw.katowice.pl.